Nyitvatarts:
Nyitvatarts |
Munkanapokon |
900-12 00 1600-20 00 |
Szombat, |
15 00-18 00 |
Vasrnap |
17 00-19 00 | |
|
Jelentkezz!
Vizsgljunk!
1.:Fregtelents-20 Kutyacent
2.:Blgyullads-30 Kutyacent
3.:Kullancsmentests-40 Kutyacent
TERPIS KUTYK VIZSGASZABLYZATA
1. A vizsgn val megfelels ltalnos kvetelmnyei
A prosnak a vizsgn azt kell bizonytania, hogy mindketten kiegyenslyozottak, s brmilyen krnyezetben kpesek hatkonyan egyttmkdni a foglalkozs sikeressge rdekben.
A vizsga kt rszbl ll, amelyek idben elklnlnek egymstl:
1. A temperamentum vizsglat.
Ez egyrszt engedelmessgi feladatokbl, msrszt pedig a kutya ltalnos kszsgeit, a pros terpis munkra val alkalmassgt felmr tesztekbl tevdik ssze oly mdon, hogy a kutya s gazdja kontrolllt mdon szembesl bizonyos vals terpis foglalkozsokon elfordul ingerekkel. Aki a temperamentum teszten megfelelt, csak az mehet tovbb a msodik fordulra.
2. Vals terpis szituci, meghatrozott fejlesztsi gyakorlatok vgrehajtsa.
A vals terpis helyzetben vgrehajtott fejleszt gyakorlatot a fogad Intzmny s a terpis csoport tbbszri ltogatsa kell megelzze. E ltogatsok sorn a vizsgz pros megismerkedik a clcsoporttal s egyttmkdst alakt ki velk, valamint a fejlesztst vgz terapeutval.
2. Az rtkels ltalnos szempontjai:
A vizsga mindkt forduljban mind a gazda, mind pedig a kutya viselkedse rtkelsre kerl. Az rtkels ltalnos szempontjai a kvetkezk:
- a kutya mindenkor s mindenfle krlmnyek kztt kiegyenslyozott viselkedst mutat
- a kutya soha nem mutat nylt agresszit emberrel vagy ms llattal szemben (Ha a kutya a vizsga brmely szakaszban tmadst, szndkos harapst, cspst, vicsorgst mutat az a vizsgrl val kizrst eredmnyezi.)
- a kutya soha nem mutat kontrolllhatatlan flelmet (Ha a kutya a vizsga brmely szakaszban extrm flelmet mutat, remeg, maga al rt s nem lehet megnyugtatni, s/vagy elszalad s nem lehet behvni, az a vizsgrl val kizrst eredmnyezi.)
- a kutya szeret interakciba lpni idegen emberekkel
- a kutya a nagyon ers krnyezeti ingereket, zajokat, szagokat, testi kontaktust, hirtelen mozdulatokat is jl tri
- a gazda llandan figyeli, s megfelelen reagl a kutya viselkedsre s a krnyezeti ingerekre
-a gazda sohasem hasznl fojt vagy szges nyakrvet
- a gazda a feladatok kzben nem stresszeli indokolatlanul a kutyjt, nem hasznl erszakot, nem okoz szndkosan fjdalmat a kutynak.
-a gazda a kutya kontrolllst optimlis szinten vgzi, mind a tlkontrollls, mind pedig a kontroll hinya a terpis feladat betltsnek rovsra megy s ezrt nem kvnatos
-a gazda s kutyja megfelel egyttmkdst kpes kialaktani a terpis csoport vezetjvel, valamint a terpiban rszt vev szemlyekkel
-az olyan helyzetekben, ahol a gazda nem kap konkrt informcit arrl, hogyan irnytsa a kutyjt, a kutyval sajt beltsa szerint bnjon, a szerint kell irnytsa/kezelje a kutyt, ahogy az szerinte terpis kutytl elvrhat az adott helyzetben.
-az egyes helyzetekben a gazda szabadon, brmilyen kontrolllsi irnytsi „segdeszkzt” alkalmazhat (szbeli utasts, jutalmazs, szids stb.) hacsak a vizsgztatk a feladat elejn fel nem hvjk a figyelmt az attl val tartzkodsra.
-az egyes feladatok kztt a gazda rvid idre pihentetheti a kutyt, oldhatja az llat feszltsgt ha gy rzi, hogy szksges.
Fontos, hogy az egyb feladatokban mutatott teljestmnytl fggetlenl a vizsgt azonnal meg kell szaktani s sikertelenre minsteni, amennyiben:
-a kutya kitmad, kapkod, morog, vicsorog, tereli az alanyokat, hisztrikusan ugat, vonyt.
-kezelhetetlen flelmi reakcit mutat.
-az alanyokat megijeszti, fellki, elrntja (przon vezetsnl), nekik brmilyen mdon fjdalmat okoz.
-a felvezet a kutyval vagy az alanyokkal durvn bnik.
-a kutya vt a szobatisztasg szablya ellen.
3. Vizsgafeladatok I: A temperamentum vizsglat
Az els rszvizsga helyszne egy megfelel mret (legalbb 1000 m2), zavarsmentes szabad terlet kell legyen, ahol egy minimum 10 m2-es zrhat, kellen megvilgtott helyisg is rendelkezsre ll, az egyes vizsgafeladatokhoz (lsd albb) szksges eszkzkkel.
3.1.
Helyszn: szabad terlet
Feladat clja: vezethetsg, idegen emberrel s idegen kutyval val tallkozskor mutatott reakci vizsglata
Feladat lersa: Egy elre meghatrozott pontrl elindul a vizsgz pros, velk szemben pedig egy ismeretlen felntt bksen viselked kutyval przon kzeledik. Meglltja a gazdt, s kb. fl percig beszlgetnek.
Az rtkels szempontjai
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya laza przon stl, visszafogottan rdekldik az idegen kutya irnt, nyugodtan viselkedik testkzelben is. A gazda anlkl beszlget az idegennel, hogy a kutyjt feltnen figyeln vagy utastan.
A feladat minstse „Megfelelt”, amennyiben a vizsgz kutya visszafogottan rdekldik az idegen kutya irnt, nyugodtan viselkedik, de ennek elrshez a gazda feltn kontrollja szksges, akinek figyelmt ily mdon rszben kutyja kti le. Ugyangy minstend a feladat mg akkor is, ha az idegen kutya s/vagy ember irnt fokozottan rdekldik (felugrl, jtszani akar) vagy flelmet illetve enyhe fenyegetst mutat, s a gazda nehezen, de azrt tudja kontrolllni az llatot.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a vizsgz kutya az idegen kutya s/vagy ember irnt fokozottan rdekldik (felugrl, jtszani akar) illetve flelmet mutat s a gazda ezt nem tudja kontrolllni, illetve figyelmt teljes mrtkben a kutya megfkezse kti le. Ugyancsak „Nem felelt meg” a minsts akkor is, ha a kutya nylt agresszit mutat akr az idegen ember akr kutyja fel.
3.2.
Helyszn: szabad terlet
Feladat clja: Viselkeds vizsglata, hogyha szokatlan viselkeds emberek kzeltik meg a prost s teremtenek velk kapcsolatot.
Feladat lersa: Szokatlanul mozg s gesztikull (bicegve hadonsz) 2 ember, parfmmel ersen beillatostott felsruhzatban kzelti meg a prost, dvzlik a gazdt. Ezutn kapcsolatot teremtenek a kutyval, megsimogatjk. Az egyik bizonytalanul a kutya fel nylkl s mindig visszakapja a kezt simogatsnl, a msik gyetlenl simogat, majd lefog lelst alkalmaz. A gazda segt a kutynak a szituci megfelel kezelsben.
Az rtkels szempontjai
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya bartsgosan vagy kzmbsen viselkedik, jl tri a simogatst s az lelst. A feladat akkor is „Jl Megfelelt”, ha a lefog lelsbl ugyan kihzza a fejt, de a gazda ott tudja tartani a kutyt, aki nyugodtan tri hogy az idegen jra meglelje.
A feladat minstse „Megfelelt”, amennyiben a kutya flelmet, elkerlst mutat, de a gazda aktv kzremkdsvel megsimogathat illetve meglelhet. A gazda rszrl megengedett, hogy a kutyt -amennyiben az tlzott elkerlst illetve a fenyegets enyhe ritualizlt jeleit mutatja az idegenekkel szemben- kivonja a szitucibl, megnyugtassa, s jra bevigye az idegenek kz, azrt hogy azok megsimogathassk, meglelhessk.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya feltnen fl, illetve a fenyegets enyhe, ritualizlt jeleit mutatja s a gazda nem veszi szre, hogy ki kellene vonnia a kutyt a helyzetbl (fizikai knyszerrel tartja bent a helyzetben), s/vagy ha a kutya nylt agresszit mutat az idegenekkel szemben.
3.3.
Helyszn: szabad terlet
Feladat clja: Viselkeds vizsglata, csoportban
Feladat lersa: Minimum 6 ember egyszerre odamegy a proshoz, krbeveszik a kutyt, megkzeltik s nagyjbl egyszerre megsimogatjk, fleg a kutya hast, tarkjt, marjt. Kt ember egymsra rkiabl. Elbcsznak, kzben az egyik vletlenl htulrl nekimegy a kutynak. A felvezet beltsa szerint folyamatosan segthet a kutynak.
Az rtkels szempontjai :
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya bartsgos/kzmbs, idegenek kztt laza przon vezethet. Kellemetlen rintsre legfeljebb odafordul, nem menekl, nem agresszv. Ugyancsak „Jl Megfelelt” a minsts, ha a kutya a hirtelen ingerektl ugyan megijed, megugrik, de a gazda szreveszi s knnyen, gyorsan kontrolllja (a kutya megnyugszik).
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya az ingerektl nehezen kontrolllhatv vlik, nagyon fl de azrt a gazdnak sikerl megfelelen kontrolllnia az llatot, vagy ha nem mutat ugyan extrm flelmet, de a gazda rossz mdszert vlaszt a megnyugtatsra.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya kontrolllhatatlan s a gazda egyltaln nem tud kutyjra hatni vagy a kutya nylt agresszit mutat.
3.4.
Helyszn: szabad terlet
Feladat clja: A kutya engedelmessgnek, kontrolllhatsgnak vizsglata.
Feladat lersa: A vizsgztat utastsra a felvezet a kvetkez engedelmessgi feladatokat hajtja vgre a kutyval: a felvezet ltal vlasztott oldalon lb mellett kvets prz nlkl irnyvltsokkal, felszltsra. Ekzben felszltsra a 2-2 alkalommal lelteti s lefekteti a kutyt. Ha prz nlkl nem megy, akkor przon is vgre lehet hajtani a gyakorlatot (de csak miutn megprbltk prz nlkl). Ekzben jutalomfalatot, labdt stb. nem szabad hasznlnia! Ezutn a vizsgztat przra veszi a kutyt, s lbnl kvetsben 2-2 alkalommal lelteti lefekteti. Ez alatt a gazda tlk pr mterre vrakozik. Attl a terlettl 25-30 mterre, ahol az engedelmessgi gyakorlat zajlik, egy idegen kutya s gazdja labdzik. A gazda a labdt a gyakorlatoz prostl tvolod irnyba doblja a kutyjnak.
Az rtkels szempontjai :
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya mind a gazdnak (prz nlkl) mind pedig az idegennek engedelmeskedik legfeljebb egyszer ismtelt utasts illetve kzjel eredmnyekppen.
A feladat minstse „Megfelelt” amennyiben a gazda csak przon tudja vgrehajtani a feladatot, de ily mdon a kutya 1-2 utastsra engedelmeskedik, ahogyan az idegennek is. A feladat minstse szintn „Megfelelt”, ha a kutya a gazdnak (szabadon kvetsben) s/vagy az idegennek csak tbbszri hatrozott utastsra hajland engedelmeskedni (1-2 esetben a prz jelzsszer rntsa mg megengedett).
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya a szabadon kvetsben elmegy a gazda melll s nem lehet azonnal visszahvni, vagy ha a gazda csak przon, s akkor is csak sokszori ismtelt parancsszval kpes a kutyt irnytani, s/vagy ha az idegen mg tbbszri prblkozs utn, sem tudja a kutyt a kvnt testhelyzetbe hozni (2-2 ltets-fektets).
3.5.
Helyszn: szabad terlet
Feladat clja: A kutya engedelmessgnek, kontrolllhatsgnak vizsglata.
Feladat lersa: a gazda lefekteti s helyben maradsra utastja a kutyt (a testpozcit szabadon vlaszthatja meg), majd 5 mterre eltvolodik tle s szemben llva vele nzi (1 perc). Ha kzben a kutya elmozdul, szksg esetn rszlhat vagy visszamehet hozz, hogy utastsa a helyben maradsra. A vizsgztat jelzsre visszamegy a kutyhoz.
Az rtkels szempontjai :
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya nem mozdul el 1 percen keresztl.
A feladat minstse szintn „Jl Megfelelt”, ha a kutya ugyan nem hagyja el a helyt, de testhelyzetet vlt, s a gazda megfelelen kontrolllja tvolbl a kutyt.
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya -legfeljebb egy alkalommal- elhagyja ugyan a helyt, de nem tvolodik el 1-2 mternl messzebbre s a gazda kpes utastani a kutyt, hogy ne haladjon tovbb. (Megengedett, hogy a gazda legfeljebb egy alkalommal visszamenjen a kutyhoz s ne csak a tvolbl utastsa.)
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya tbb, mit egy alkalommal elhagyja a helyt, s vagy tvolabbra elbklszik, illetve a gazda egyltaln nem tudja a kutyjt otthagyni.
3.6.
Helyszn: Berendezett szk szoba (kb. 10-25 m2) Jelen vannak: Idegen ember, a vizsgz kutya s gazdja, vizsgabizottsg tagjai.
Feladat clja: Apportkszsg, jtk kzbeni egyttmkdsi kszsg s kontrolllhatsg tesztelse, az rz-vd kikpzshez kapcsold agresszv ksztetsek megltnek kizrsa.
Feladat lersa: A helyisgben a vizsgztatk (2-3 f) a vizsgafeladatok vgrehajtsban kzremkd szemly, a gazda s a kutya tartzkodik. Az ajt csukva, a gazda csendben ll a fal mellett. A vizsgztat szabadon jtszik a kutyval a rendelkezsre ll trgyakkal, az albbi megktsek szerint: 1 percig: labda vagy ms gumijtk, majd 1 percig egy ers rongy vagy ktldarab. (A gazda mindvgig jelen van, de nem avatkozhat bele, csndben a kutya fel fordulva ll.). A jtk sorn az embernek trekednie kell arra, hogy legalbb ktszer eldobja mindkt tpus jtktrgyat, biztatva a kutyt, hogy hozza vissza azt s trekednie kell arra, hogy legalbb egyszer el is vegye azokat a kutytl, amikor az a szjban tartja. A behozatsnl s a trgyelvtelnl az ember a fokozatossgra trekszik: vagyis elbb mindig „szpen kri” a kutyt, majd ha nem megy prbl ersebben is hatni r.
Az rtkels szempontjai :
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya legalbb az egyik felajnlott mdon jtszik az emberrel, a trgyat krsre vagy krs nlkl legalbb ktszer visszahozza s legfeljebb 1-2 nem tl ers felszltsra tadja. Ha az ember a szjba nyl vletlenl sem fog r a kzre
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutyt r lehet ugyan venni a jtkra, de a trgyat tkzben ismtelten elhagyja, vagy a gazdhoz viszi, illetve utna kell menni s kivenni a szjbl. (Gyenge, vletlen rfogs az ember kezre, amikor az a szjban van, hogy a jtkot kivegye mg megengedett). A feladat minstse akkor is „Megfelelt”, ha a kutyt a jtk nem rdekli, de nem vlik kontrollhatatlann.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya azrt nem jtszik, mert kifejezett flelmet mutat, vagy r lehet venni a jtkra, de a trgyat minden esetben elviszi, gy kell utnamenni s mikzben az ember megprblja kivenni a szjbl a jtkot ersebben rfog a kezre. A feladat akkor is „Nem felelt meg”, ha jtszik, de tl heves, annyira “beprg” hogy a jtkot nem lehet tle elvenni s/vagy morog s/vagy a kzre ersebben rfog.
3.7.
Helyszn: Berendezett szk szoba (kb. 10-25 m2). Jelen vannak: Ngy idegen ember, a vizsgz kutya s gazdja, vizsgabizottsg tagjai.
Ketten szken lve egy asztalnl flhangosan beszlgetnek s kezkben egy-egy szendvicset tartanak, a kztk lev alacsony asztalon egy tlcn keksz, szendvicsek, pohrban dt. Az asztalnak tmasztva egy mank. Az egyik sarokban ll egy harmadik szemly, az ajtval szemben pedig a negyedik szemly egy kerekesszkben l.
A feladat megkezdse eltt a vizsgz a kvetkez instrukcikat kapja: Egy olyan helyisgbe kell belpnie, ahol tbb ismeretlen ember tartzkodik. Belps utn, ha az ajtt becsukta krjk maradjon az ajtban, s tartsa maga mellett a kutyt lehetleg anlkl hogy konkrtan utastst adna neki erre. Valaki oda fog jnni dvzlni magukat, s a tovbbi teendket majd fogja elmondani. dvzlskor viselkedjen termszetesen, s prbljon a kutyval megismerkedni szndkoz emberek kedvbe jrni!
Feladat clja: Idegen zsfolt helyre val belpskor mutatott viselkeds vizsglata, kerekesszkkel kzleked emberrel szembeni reakci.
Feladat lersa: A gazda a kutyt 1 m-es przon tartva belp a helyisgbe. Az ajtban megllnak, gazda becsukja maga mgtt az ajtt. Ekkor a velk szemben lv kerekesszkes ember lassan kzelt feljk, dvzli ket, majd a kutyra orientlva kedvesen s hangosan folyamatosan beszl hozz. Odarve megsimogatja: elszr fellrl a fejt nhnyszor, azutn a htt is. (Ha a kutya elhzza a fejt, akkor ott, ahol s ahogyan tudja.) Majd megtapogatja a kutya egsz testt, klns tekintettel az rzkeny testtjakra (szem, fl, szj, lgyk). Ha a kutya kitr, megkri a gazdt hogy segtsen neki a kutyt alkalmas pozciba hozni. Ezutn a gazda felteszi a kutyra az elre odaksztett hmot. Amint vgzett, megdicsri a kutyt, majd leveszi rla, s pr msodperc utn ismt visszahelyezi r.
Az rtkels szempontjai :
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya a belpskor kontrollltan viselkedik, laza przon nyugodtan megll, de legalbbis knnyen kontrolllhat feldert viselkedst vagy flelmet mutat csak. A kzeled idegen fel orientl, s bartsgos, vagy passzv illetve lehet ugyan elkerl, de ez esetben jl kontrolllhat viselkedst kell mutasson. (Utbbi esetben a gazda fizikai knyszer nlkl a kvnt pozciba tudja hozni s abban megtartani a kutyt.) A felvett hm a kutyt lthatlag nem zavarja, az idegen rintst szvesen veszi, bartsgosan de legalbbis nyugodtan tri. Ha bizonyos rintseket (pl. fl, lgyk tapogatsa) meg is prbl elkerlni (elhzdik), a gazda knnyen rbrja a kutyt az rints tolerlsra.
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya az dvzlskor tl passzv, esetleg flelmet mutat vagy tlsgosan fel van prgve s a gazda ugyan nehezen (tbbszri prblkozsra) de kontrolllni tudja a kutyt. A testtjak tapogatst hatrozottan elkerli, de a gazda tbb-kevesebb prblkozssal el tudja rni, hogy az idegen megtapogassa a kutyt. A hm felvtelekor kezdetben a zavar jeleit mutathatja, de azrt knnyen fel- s levehet rla.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya teljes testtel kitr az idegen ell s a gazda nem tudja rbrni az idegen kzelben maradsra, illetve laza przon ugat vagy morog. A feladat minstse szintn „Nem felelt meg” ha a kutya flelmi-elkerl viselkedse miatt az idegen nem tudja vgrehajtani a kutya megfelel testtjainak megtapogatst (fl, fenyeget, odakap) s/vagy a gazda nem tudja radni a hmot, illetve a kutya a hmban kontrolllhatatlanul viselkedik.
3.8.
Helyszn: A 6.3.7. feladatban lert helysznnel azonos. Jelen vannak: Ngy idegen ember, a vizsgz kutya s gazdja, vizsgabizottsg tagjai.
Feladat clja: Tpllkkal kapcsolatos kontroll szocilis interakciban, vratlan ingerek trse, zajrzkenysg vizsglata
Feladat lersa: A 6.3.7. feladat elvgzse utn kzvetlenl a kutyval eddig foglalkoz idegen megkri a vizsgzt, hogy lpjen oda az asztalnl lkhz s elbb egyikkel, majd a msikkal ismerkedjen meg. Az asztalnl l kt ember egy-egy szendvicset tart a kezben, s amikor a gazda odalp hozzjuk dvzlik t. Kezet nyjtanak, mikzben a msik kezkben lv szendvics mintegy 30-40 cm tvolsgra van a kutya orrtl (de nem tesznek olyan flrerthet mozdulatot, mintha neki akarnk adni). Ez utn megkrik a gazdt, hogy ltesse le a kutyt, hogy t is dvzlhessk. Ha a kutya lelt eljk, megsimogatjk a fejt, s a szendvicsbl egy kb. kockacukor mret darabot adnak neki.
Mikor a gazda a kutyval az els szemlytl tovbblp az asztalnl l msik emberhez, hogy ott is bemutatkozzon, a mr „otthagyott” szemly hirtelen htulrl sz nlkl megcspi a kutya brt. Fontos hogy gyors, vratlan mozdulat legyen, ne fjjon a kutynak, de azrt kellemetlen lehet. Miutn itt is lezajlott az dvzls (az elbb lert mdon), a kutya kzelben ll mank eldl, (de nem eshet a kutyra), majd pr msodperccel ksbb az eddig passzvan a sarokban ll ember megszlaltat valamilyen zajos eszkzt (csrgdob, kerepl), s kb. 10 msodpercig ers zajt kelt vele.
Az rtkels szempontjai:
A feladatban kt szempontbl kell rtkelni a kutyt, az egyes szempontok rtkelse egymstl fggetlenl trtnik.
Vratlan / ers ingerekkel szembeni reakci:
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya bartsgos/kzmbs, az dvzlsi helyzetben jl kontrolllhat, kellemetlen rintsre s az ers zajra legfeljebb odafordul, nem menekl, s az t megcsp ember fel nem kap oda.
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya elugrik ugyan a hirtelen rints illetve zaj forrstl, de rgtn utna nyugodtan viselkedik. Az is elfogadhat, ha ersebb flelmi reakcit mutat ugyan, de a gazda hatkonyan kontrolllja az llatot.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya odakap az t hirtelen megrint kzhez vagy elugrik a zaj forrstl s a gazda nem vagy csak nagyon nehezen tudja megnyugtatni
Tpllkkal kapcsolatos kontroll:
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya kzmbsen reagl a kenyeret tart emberekre, rszls nlkl vagy 1 finom rszls utn nem prblja meg megrinteni a kenyeret, az emberekre orientl, s az ismerkedskor neki nyjtott jutalomfalatot finoman, az ujjak szjba vtele nlkl veszi ki az ember kezbl.
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya br nem nyl a szendvicshez, de szinte kizrlag azt nzi, s a gazda nem nagyon kpes rdekldst az emberekre irnytani. A neki nyjtott jutalomfalatot az ujjakat is szjba vve, de fjdalmat nem okozva veszi ki az ember kezbl.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya megnyalja vagy szjba veszi a kzben tartott szendvicset, illetve ha a gazda a kutyt csak ismtelt ers przrngatssal s ismtelt parancsszavakkal tudja a megfelel pozciban tartani (ha egyltaln) s a fel nyjtott jutalomfalatot fjdalmat okoz mdon veszi el.
3.9.
Helyszn: A 6.3.7-8 feladatokban hasznlt helyisg. Jelen vannak: Idegen ember, a vizsgz kutya s gazdja, vizsgabizottsg tagjai.
Feladat clja: Prz nlkli kontrolllhatsg, lelemmegtagads.
A feladat lersa: A gazda s kutyja (szabadon kvetsben) belp a helyisgbe, az ajtt nyitva hagyja maga mgtt. Egy ember l az asztalnl, krdvet vesz el, s a gazdval kitlteti azt. A gazdnak sajt beltsra van bzva, hogy ekzben kutyjval mit tesz, de przra nem veheti. Mikzben a gazda a krdvet tlti, az asztalnl l szemly „vletlenl” lelki az asztal szln lev szendvicset, lehetleg gy hogy a kutytl mintegy fl mterre rjen fldet. 10-15 msodpercig vr mieltt jra felvenn.
Az rtkels szempontjai:
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya nyugodtan viselkedik s vgig a gazda kontrollja alatt van anlkl, hogy azt a gazdnak feltn mdon kifejezsre kellene juttatnia. A kutyt a leesett lelem nem rdekli, illetve legfeljebb egy, kulturlt rszls elegend ahhoz, hogy a kutya ne nyljon az lelemhez
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya a gazda kontrollja alatt van de ezt feltn mdon (ismtelt utastsok, a kutya lland figyelse) kell megvalstsa, s a leesett lelelemrl hatrozottan kell letiltani . Az is elfogadhat, ha a gazda nem kontrolllja a kutyt, de az ennek ellenre nyugodtan, sszeszedett mdon viselkedik (mrskelt explorci megengedett), de a leesett lelem irnt nem rdekldik.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya a leesett lelmet a szjba veszi, s/vagy teljesen kontrolllatlanul bklszik a helyisgben s ismtelt hatrozott tilts, illetve fizikai kzbeavatkozs kell ahhoz, hogy ne vegye fel a leesett lelmet. A feladat minstse akkor is „Nem Megfelelt, ha a kutya elhagyja a helyisget s a gazda hvsra nem tr azonnal vissza.
3.10.
Helyszn: A 6.3.7-9. feladatokban is hasznlt helyisg. Jelen vannak: Idegen ember, a vizsgz kutya, vizsgabizottsg tagjai.
Feladat clja: Idegen helyen gazdtl val szeparci hatsa a viselkedsre.
Feladat lersa: A gazda przon bevezeti a kutyt, a przt az idegen embernek adja t, majd a gazda elhagyja a helyisget. (Eltte a kutyt utastja, hogy maradjon ott.) Az idegen a przt ha csak lehet lazn tartja, de nem engedi, hogy a kutya kimozdtsa t pozcijbl (ha a kutya rngatja a przt, ersen tartja, de nem rnt vissza). Egy perc csendes vrakozs utn a gazda visszajn. Hangosan dvzli a kutyt, a vizsgztat ekkor elengedi a przt.
Az rtkels szempontjai:
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya nyugodtan viselkedik, lefekszik vagy ll, legfeljebb egyszer prblja meg elhagyni a helyt, s legfeljebb mrskelten rdekldik a jelenlvk s/vagy a krnyezet irnt. A visszatr gazdt rmmel, de visszafogottan dvzli.
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya a vrakozs alatt ismtelten megprblja elhagyni a helyt, idnknt halkan nyszg, s/vagy intenzven rdekldik az idegenek s/vagy a krnyezet irnt. A feladat minstse akkor is „Megfelelt”, ha a visszatr gazdval nem foglalkozik.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya ismtelt prblkozsok utn sem nyugszik le, folyamatosan prbl mozogni, ersen hzza a przt, s/vagy hangosan vokalizl (ugat, nyszt stb.).
3.11.
Helyszn: Zavarsmentes nylt terlet, ahol sem emberek, sem ms kutyk nincsenek lttvolsgban. Jelen vannak: Idegen ember, a vizsgz kutya s gazdja, vizsgabizottsg tagjai.
Feladat clja: Emberi viselkeds bartsgossgot illetve fenyegetst jelz kulcsingereire adott reakci vizsglata.
Feladat lersa: A kutyt a gazda kikti egy fhoz (vagy egyb alkalmas trgyhoz) kb. 1.5 m hossz przon, lefekteti s mg ll. A gazda ezek utn nem szlhat s nem jelezhet a kutynak. A kutya szmra ismeretlen szemly (Vizsgztat) kb. 5 m-rl, szembl kzelti meg a kutyt. A teszt akkor indul, mikor a Vizsgztat a kutyval felveszi a szemkontaktust. A tesztprba 3 szakaszbl ll:
Bartsgos megkzelts
Az idegen ember a szemkontaktus felvtele utn kutyt nevn nevezve, hozz folyamatosan beszlve, lazn odamegy kutyhoz s megsimogatja, ha kutya hagyja.
Fenyeget megkzelts
Az idegen ember visszatr az eredeti helyre, kb. 5 m-re a kutytl. Ha kutya kzben felll s testvel elfordul, akkor a gazda visszairnytja, majd jra mg ll s csendben vrakozik. A szemkontaktus felvtele utn az idegen kiss elrednttt felstesttel, sztlanul, lassan megkzelti kutyt, vgig a szembe nzve.
Ha a kutya megszaktja a szemkontaktust s nem veszi fel jra nhny msodpercen bell, akkor az idegen termszetesnek tn mdon, khgssel vagy frugdosssal megprblja visszaterelni a figyelmt. Amennyiben ez nem sikerl, tenyrrel megtgeti a combjt, hogy az gy keltett hanggal terelje magra a kutya figyelmt. Ha kutya ekkor sem veszi fel a szemkontaktust, akkor ennek a tesztszakasznak vge. Kvetkezik a ‘felolds’ szakasz (lsd albb).
Ha kutya kzben visszanz a Vizsgztatra, akkor az folytatja a megkzeltst, amg oda nem r kutyhoz s megsimogatja azt, ha kutya hagyja
Amennyiben kzben a kutya ugatni/morogni kezdett, akkor az ember csak prztvolsgig folytatja a megkzeltst.
Felolds
Az idegen leguggol ott, ahol a ‘Fenyeget megkzelts’ szakasz vgn van (illetve ha eljutott a kutyig, akkor kt lpst htralp.) s megkri a gazdt, hogy oldja le kutyt a przrl. A kutya szabadon eresztsekor hvni kezdi a kutyt szval s tapssal. Ha kutya kartvolsgon bell megkzelti s hagyja, akkor megsimogatja. Ez a szakasz a simogatsig, de maximum 15 msodpercig tart.
Minden kutyval egyms utn ktszer vgezzk el a fenyeget megkzeltst s a feloldst de csak akkor, ha a kutya nem volt passzv vagy bartsgos az els alkalommal. Az ismtlsek kztt kb. 1 perc sznettel, ami alatt a kutya przon marad. Az els prba alatt a gazda csendben ll, s semmilyen mdon nem instrulhatja a kutyt. Az ismtelt prba sorn azonban beszlhet a kutyhoz. s mozoghat, de a helyt nem hagyhatja el.
Az rtkels szempontjai:
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya mr az els „fenyeget” megkzeltsnl bartsgos, s amint az ember a kzelbe r keresi vele a kapcsolatot (csvls, topogs vagy aktv kzeleds). Szemkontaktus folyamatos tartsa nem hiba. Ha ugyanezen alkalommal passzv vagy passzvan elkerl magatartst mutat (elfordtja a fejt, de liheg, nyugodt), vagy a gazdt nzi szintn „Jl Megfelelt” minstst kap.
A feladat minstse „Megfelelt”, ha a kutya az els „fenyeget” megkzelts alkalmval aktvan elkerl viselkedst mutat (htrl, ugat, de nem tmad ki) ugyanakkor a prba ismtlsekor bartsgosan vagy passzvan viselkedik.
A feladat minstse „Nem felelt meg” ha a kutya mindkt „fenyeget” megkzelts alkalmval aktvan elkerl viselkedst mutat (htrl, ugat, br nem tmad ki).
Ha a kutya a teszt brmely szakaszban aktv fenyeget viselkedst mutat (kitmad az idegen fel) akkor a tesztet fel kell fggeszteni, s a feladat minstse „Nem felelt meg”. Ha ez a viselkeds mindkt tesztprba alkalmval megjelenik, akkor a kutya teljes temperamentum vizsglatnak eredmnye a tbbi feladatban mutatott teljestmnytl fggetlenl „Nem felelt meg”.
3.12.
Helyszn: Zavarsmentes szabad terlet, ahol sem emberek, sem ms kutyk nincsenek lttvolsgban. Jelen vannak: Idegen ember, a vizsgz kutya s gazdja, vizsgabizottsg tagjai.
Feladat clja: Emberrel szembeni agresszv ksztetsek vizsglata tpllk - kompetcis helyzetben.
Feladat lersa: A teszthez nagymret, ftt marhacsontra van szksg. A gazda odaadja a kutynak a csontot, s nla hagyja addig, mg a kutya intenzven rgcslni nem kezdi. Ekkor a gazda a kvetkezket teszi (teszt kzben a gazdt a vizsgztat instrulja folyamatosan arrl hogy mit s hogyan tegyen):
1, Megsimogatja a kutya fejt (kb. 5 mp.).
2, Majd megfogja a csontot (anlkl, hogy a msik kezvel a kutyhoz nylna, s megprbln elkrni tle (5 mp.)
3, Majd, ha mg nem tudta elvenni, brmilyen mdszerrel megprblja megszerezni a csontot (bntalmazni a kutyt, illetve csereknt, pl. teniszlabdt felajnlani neki nem szabad!), lehet kiablni, megfogni a pofjt s erszakkal kinyitni stb.
4, Ha a gazdnak sikerlt a csontot elvennie a kutytl, megdicsri, majd visszaadja neki.
Ezt kveten a tesztet jra el kell vgezni, de most a vizsgztat prblja meg a fent lert mdon elvenni a kutytl a csontot. Ha a kutyt nem lehet rvenni semmilyen mdon arra, hogy a felajnlott csontot a birtokba vegye s rgni kezdje, akkor meg kell prblni szmra kvnatoss tenni azt (pl. mjkrmmel val bekenssel),
Az rtkels szempontjai:
A feladat minstse „Jl Megfelelt”, amennyiben a kutya a gazdjnak hangtalanul engedi, hogy elvegye a csontot, s nem nyl utna, s az idegennel szemben is gy viselkedik, vagy legfeljebb huzakodik egy kicsit s/vagy utnanyl a csontnak, illetve simogatsra megll a rgssal, szorosan fogja a csontot, megdermed, de azutn azrt knnyen el tudja tle venni az idegen a csontot.
A feladat minstse „Megfelelt”, amennyiben a kutya a gazdjval huzakodik, s/vagy utnanyl a csontnak, illetve simogatsra megll a rgssal, szorosan fogja a csontot, megdermed, de azutn azrt knnyen el tudja tle venni a gazda a csontot, s az idegen is kisebb-nagyobb nehzsggel, de erszak nlkl el tudja tle venni a csontot.
A feladat minstse „Nem felelt meg”, amennyiben a kutya a gazdval hosszasan huzakodik mieltt odaadn neki a csontot (de azrt nem kell kiablni vagy erszakkal kinyitni a szjt),
s/vagy az idegen prblkozsaikor a kutya morog, s csak erszakkal lehet elvenni tle a csontot.
Ha a kutya a feladat sorn brmikor a fel nyl kz fel odakap, harapni akar, s emiatt a csontot nem lehet elvenni tle, akkor a kutya teljes temperamentum vizsglatnak eredmnye a tbbi feladatban mutatott teljestmnytl fggetlenl „Nem felelt meg” minstst kap.
4. A temperamentum vizsglat (els rszvizsga) rtkelse
Az egyes feladatok (sszesen 12) rtkelst a vizsgabizottsg tagjai kln-kln vgzik el az elre nyomtatott rtkellapok felhasznlsval. Az rtkels a megadott szempontok mrlegelse alapjn hromfokozat skla alkalmazsval trtnik (jl megfelelt, megfelelt, nem felelt meg). A vizsga lezrultval a vizsgabizottsgi tagok egyeztetik vizsgalapjaikat s kzs mrlegels utn hoznak vgleges dntst a vizsga eredmnyessgrl. Ha a bizottsg az albb megadott szablyok alkalmazsval sem tudja egyrtelmen eldnteni a vizsga minstst, akkor az elnk vlemnyt kell dntnek tekinteni.
A vizsgt „Jl Megfelelt”-re kell minsteni, amennyiben egyetlen vizsgztat egyetlen feladat esetn sem adott „Nem Felelt Meg” minstst, s legalbb 8 feladat „Jl Megfelelt” minstst kapott. (Az egyes feladatok minstse azonos azzal a minstssel, amit a vizsgabizottsg tagjainak tbbsge adott. Amennyiben a klnbz minstsek egyenl arnyban fordulnak el, gy az adott feladatot „feles rtkkel” kell beszmtani mindkt minstsi kategriba.)
A vizsgt „Megfelelt”-re kell minsteni, amennyiben egyetlen vizsgztat egyetlen feladat esetn sem adott „Nem Felelt Meg” minstst s legalbb 5 feladat „Jl Megfelelt” minstst kapott. (Az egyes feladatok minstse azonos azzal a minstssel, amit a vizsgabizottsg tagjainak tbbsge adott. Amennyiben a klnbz minstsek egyenl arnyban fordulnak el, gy az adott feladatok „feles rtkkel” kell beszmtani mindkt minstsi kategriba.)
A vizsgt „Megfelelt”-re kell rtkelni akkor is, ha legalbb 8 feladat „Jl Megfelelt” minstst kapott, de egy feladat esetben a bizottsg tagjainak tbbsge „Nem Felelt Meg” minstst adott, s/vagy nem tbb mint 3 feladat esetben a bizottsg legfeljebb fele adott „Nem Felelt Meg” minstst.
Egyb esetekben a vizsgt sikertelenre kell rtkelni.
5. A terpis kutyk msodik rszvizsgja: Viselkeds vals terpis helyzetben
A msodik rszvizsgra a sikeres temperamentum tesztet kveten, de nem ksbb, mint 10 hnappal azutn kerlhet sor. Amennyiben 10 hnap elteltvel sincs meg a sikeres msodik rszvizsga, gy a temperamentum vizsgt is jra kell teljesteni.
5.1 A vizsgn val rszvtel felttelei
A msodik rszvizsga elfelttele egy felkszt trning elvgzse a kikpzst vgz szervezet ltal arra kijellt, levizsgzott s mr legalbb egy ve rendszeresen dolgoz terpis kutya-gazda prosnl. Az sszesen legalbb t ltogatsi alkalmat magba foglal felkszt trning els foglalkozsn a vizsgznak az adott clcsoporttal (legalbb 5 fbl ll csoport) kell megismerkednie (llapot, fejlesztsi clok). A msodik foglalkozson kutya nlkl hospitl a felvezet mellett. A gyakorls tovbbi szakaszban (legalbb 3 ltogatsi alkalom) pedig a vizsgz sajt kutyjval, irnyts mellett dolgozik. Bekapcsoldva a gyakorlatvezet s kutyja ltal folytatott terpiba vltozatos feladatokat kapnak, hogy a gyakorlatvezet a lehet legteljesebb kpet kapja a kutyrl s a felvezetrl egyarnt. A felkszt trning utn a kutya-gazda pros vizsgra bocsthat. Ha a gyakorlatvezet gy tli meg, hogy a vizsgra kszl prosnak tovbbi gyakorlsi alkalmakra van szksge, adott esetben mg legfeljebb hrom ltogatsi alkalmat elrhat szmukra.
Mivel a ltogati programokon val rszvtel sorn a kutya gyakran tallkozik legyenglt immunrendszer, klnbz srltsgi llapotokban szenved alanyokkal, a terpis kutya esetben a habilitcis kutyk szmra elrtnl sokkal szigorbb llategszsggyi szablyok betartst kell megkvetelni. E kvetelmnyeknek mr a vizsgra val felkszls sorn is maradktalanul meg kell felelni.
Ezek a kvetkezk:
1, vente ktelez az olts legalbb a veszettsg, Leptospirosis s a Microsporum canis okozta brgombssg ellen. (Oltsi knyvben igazolva)
2, Havonta freghajts kombinlt hatanyag ksztmnnyel, melynek egyik hatanyaga fenbendazol. (Oltsi knyvben igazolva)
3, Rendszeres bolha s kullancs ellenes vdekezs, a hasznlt szer hatstartamtl fgg idkzkben. Tilos a bolha s/vagy kullancsnyakrv, bolha- s /vagy kullancsirt por, sampon hasznlata. (Oltsi knyvben igazolva)
4, Flvente parazitolgiai s bakteriolgiai blsrvizsglat. Fertzttsg esetn a kutya csak a kezels utni negatv blsrlelet birtokban dolgozhat jra. (Oltsi knyvben igazolva)
5, Flvente teljes llatorvosi fiziklis vizsglat, amit az llatorvos pecstjvel s alrsval igazol.
6, Brmilyen betegsg vagy betegsgre utal tnet esetn a kutya addig nem dolgozhat, mg llatorvos nem igazolja egszsgessgt. Betegsgtl fggen a blsrvizsglat ismtlse szksges, errl az llatorvos dnt, annak ismeretben, hogy terpis kutyrl van sz.
5.2. A vizsga ltalnos szablyai
1. A vizsgabizottsg legalbb 2 tagbl ll testlet, sszettelt illeten a ‘Vizsgaeljrsrend’ rendelkezik 2. A vizsga annl a csoportnl zajlik, ahol a gyakorlat trtnt. Legalbb 5 „terpis alany” (tovbbiakban alany) jelenlte szksges. 3. A vizsga idtartama legalbb 30, legfeljebb 45 perc 4. A vizsgra val felkszls s a ksbbi terpis munka sorn a kutya kizrlag a Vizsgaeljrsrendben meghatrozott llategszsggyi elrsok betartsa esetn ltogathat brmilyen Intzmnyt. Az ezek betartst igazol dokumentumokat a vizsgabizottsg elnke a vizsga eltt ellenrzi. 5. A konkrt feladatokat s azok sorrendjt a gyakorlatvezet/felvezet/pedaggus egytt hatrozzk meg, az itt lert feladattpusok alapjn, a csoport s a kutya kpessgeinek, krlmnyeinek megfelelen. Minden feladattpust tartalmaznia kell a foglalkozsnak, egy feladat/jtk tbb tpust is egyesthet. Legalbb 4 feladatnak/jtknak szerepelnie kell a foglalkozson. A konkrt feladatok lerst a vizsgabizottsg elnke rszre legalbb 3 nappal a vizsga idpontja eltt meg kell kldeni. A konkrt feladatoktl a helysznen indokolt esetben eltrni a vizsgabizottsg elnkvel trtnt egyeztets utn lehet. 6. A felvezet a kutyt sajt mdszerei szerint jutalmazhatja, kontrolllhatja, esetleg kt feladat kztt rvid ideig pihentetheti, feszltsgt oldhatja. A mdszerek azonban szintn a vizsga trgyt kpezik (lsd vizsga rtkelse).
5.3. Az rtkels ltalnos szempontjai
Minden feladatot kln kell rtkelni. Az egyes feladatokra - „Megfelelt” - „Nem Felelt Meg” rtkelst lehet adni, az albbiakban lertak szerint. Minden vizsgabizottsgi tag kln rtkel, a vizsgabizottsg elnke sszesti az egyes feladatokra adott rtkelseket. A vizsgabizottsg tbbsgnek vlemnye adja meg a feladat rtkelst, egyenlsg esetn az elnk szava dnt.
5.4. Vizsgafeladatok
A konkrt feladatokat s azok sorrendjt a gyakorlatvezet/felvezet/pedaggus egytt hatrozzk meg, az itt lert feladattpusok alapjn, a csoport s a kutya kpessgeinek, krlmnyeinek megfelelen. A feladatok vgrehajtsa utn s esetenknt - a feladat tpustl fggen - kzben is jutalmazhat a kutya.
Minden feladattpust tartalmaznia kell a foglalkozsnak, egy feladat/jtk tbb tpust is egyesthet. Legalbb 4 feladatnak/jtknak szerepelnie kell a foglalkozson. A konkrt feladatok lerst a vizsgabizottsg elnke rszre legalbb 3 nappal a vizsga idpontja eltt meg kell kldeni. A konkrt feladatoktl a helysznen indokolt esetben eltrni a vizsgabizottsg elnkvel trtnt egyeztets utn lehet.
Feladattpusok:
1. A kutya s a felvezet kszntse jutalomfalat kutynak adsval. (Egynileg meghatrozhat, de elre lergztett koreogrfia szerint -pl. mancsadssal stb.).
2. A kutya krbelse/llsa/fekvse, klnbz testrszeinek rintse, simogatsa, lelse.
4. Mozgs s zaj a kutya krl: pl. szaladgls, sta, kerekesszkkel val guruls, melyben legalbb t alany rszt vesz.
5. gyessgi feladat. Az albbi listbl legalbb kt feladatot tartalmaz jtk/feladat:
a) apportrozs brmilyen trggyal
b) akadlyugrs (Egynileg meghatrozhat, de elre lergztett koreogrfia szerint -pl. veznyszra vagy przon tvezetve)
c) kszs (alagtban vagy anlkl)
d) padon/palln vgigmens
e) hempergs vagy tolats vagy pacsi-ads vagy forgs vagy egyb „trkk”
f) ugats veznyszra
g) egyb, a vizsgabizottsggal a feladatok leadsnak idejben egyeztetett gyessgi feladat
6. A kutya vezetse az alany ltal przon irny- s tempvltsokkal.
8. Foglalkozs kzben egy idegen felntt lp zajosan a terembe (hogy a kutya mindenkpp szrevegye), a kutya kzelben megll, a foglalkozst nzi.
5.5. Az rtkels szempontjai az egyes feladattpusoknl
„Megfelelt” a feladat minstse a kvetkez esetekben:
a) A kutya folyamatosan a gazda kontrollja alatt van, veznyszra s/vagy kzjelre engedelmeskedik nem csak a gazdnak, hanem az alanyoknak is (a felvezet kis segtsge megengedett).
b) Nyugodtan viselkedik, semmilyen ingertl nem lesz izgatott, vagy csak kis mrtkben, s az kontrolllhat a gazda ltal.
c) A simogatst, rintst, lelst nyugodtan tri, lthatan lvezi.
d) lvezi, de legalbb jl tri a testkzeli helyzeteket (mrmint a kutya)
e) A kutya kulturltan veszi el a jutalomfalatot, illetve adja vissza oda a visszahozott trgyakat
f) A gazda jl tudja motivlni, irnytani a kutyt.
„Nem Felelt Meg” az egyes feladatok minstse abban az esetben, ha a kvetkez jelensgek brmelyike megfigyelhet az adott vizsgafeladat sorn:
a) A kutya kikerl gazdja kontrollja all, s azt nhny msodperc alatt nem tudja visszaszerezni.
b) A kutya kitmad, harap, kapkod, morog, vicsorog, vagy agresszv viselkedsnek brmi egyb jelt mutatja, tereli az alanyokat, hisztrikusan ugat, vonyt.
c) Kezelhetetlen flelmi reakcit mutat.
d) Az alanyokat megijeszti, fellki, elrntja (pl. przon vezetsnl - kivve, ha az alany slyos figyelmetlensge okozta, hogy a kutya elrntotta) nekik brmilyen mdon fjdalmat okoz.
e) A kutya olyan mozgkony vagy olyan motivlatlan, ami a feladat, a foglalkozs lgkrnek rovsra megy.
f) A felvezet a kutyval vagy az alanyokkal durvn bnik.
g) A kutya teljesti ugyan a feladatot, de feltnen kedvetlenl, lthatlag csak a belnevelt fegyelem miatt.
h) Felugrl a terpiban rsztvev szemlyekre.
i) A kutya vt a szobatisztasg szablya ellen.
j) A felvezet lthatlag nem ismeri sajt kutyja viselkedst, rosszul reagl. (pl. rdcsr, amikor fegyelmezni kellene, stb).
5.6. A „Viselkeds vals terpis helyzetben” sszestett rtkelse
Amennyiben a felvezet kevesebb, mint 6 feladatot mutat be a vizsga sorn (minimum feladatszm. 4) gy a vizsgt akkor kell „Megfelelt”-re minsteni, amennyiben legfeljebb egy feladat esetben fordult el, hogy a vizsgabizottsg tagjainak legfeljebb fele „Nem Felelt Meg” minstst adott.
Amennyiben a felvezet legalbb 6 feladatot mutat be a vizsga sorn gy a vizsgt akkor kell „Megfelelt”-re minsteni, amennyiben legfeljebb kt feladat esetben fordult el, hogy a vizsgabizottsg tagjainak legfeljebb fele „Nem Felelt Meg” minstst adott.
Egyb esetekben a vizsgt sikertelenre kell rtkelni. |